Grawitacyjna dystrybucja gorącego powietrza

Ogrzanie pomieszczenia to najważniejszy aspekt zapewniający bezpieczne i komfortowe mieszkania. Ciepło chroni nas przed chorobami i wpływa na przyjemne spędzanie czasu. W domach coraz częściej stosuje się DGP, czyli system, w którym pomieszczenia ogrzewa dystrybucja gorącego powietrza. Może ona być grawitacyjna lub wymuszona.

Czym jest DGP?

Dystrybucja gorącego powietrza to sposób ogrzewania pomieszczeń, który bazuje na rozwiązaniu kominkowym. Rozgrzany wkład kominkowy wykorzystuje system izolowanych przewodów, które dostarczają ciepło do poszczególnych pomieszczeń. DGP zbiera coraz lepsze opinie. O tym systemie ogrzewania mówi się, że jest alternatywą, która pozwoli na znaczne oszczędności. Niska cena ogrzewania i wydajność mają gwarantować zadowalające efekty. Szczególnie korzystnie pod kątem ekonomiczności wypada grawitacyjny typ ogrzewania dystrybucyjnego.

dystrybucja gorącego powietrza

Na czym polega grawitacyjna dystrybucja gorącego powietrza?

Grawitacyjny model DGP wykorzystuje podstawowe prawo fizyki, które zakłada, że powietrze gorące jest lżejsze od tego chłodnego, a w związku z tym będzie unosiło się ku górze. Jest to najważniejsza zasada funkcjonowania systemu grawitacyjnego. Gorące powietrze unosi ku górze w ramach tzw. wyporu termicznego i dociera do komory grzewczej.  Z tego miejsca, dzięki wykorzystaniu systemu izolowanych przewodów, nagrzane powietrze rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń.

Kiedy sprawdzi się typ grawitacyjny?

Grawitacyjny model rozprowadzania ciepłego powietrza przy wykorzystaniu wkładu kominkowego, ma swoje ograniczenia. Jest to system przeznaczony do ogrzewania stosunkowo niewielkiej ilości pomieszczeń. Rozwiązanie idealnie się sprawdzi, kiedy naszym zamiarem jest ogrzanie pomieszczenia (zazwyczaj salonu), w którym znajduje się kominek oraz pomieszczeń do nich przyległych, znajdujących się w bliskim otoczeniu. Najlepsze efekty zostaną osiągnięte, jeżeli długość izolowanych przewodów, które transportują gorące powietrze, nie będzie przekraczała długości trzech, czterech metrów. Muszą one posiadać wysokiej jakości izolację. Dzięki modelowi grawitacyjnemu można ogrzać od trzech, do czterech pomieszczeń.

Zalety i ograniczenia

Grawitacyjny model rozprowadzania ciepłego powietrza ma swoje zalety, które przyciągają zwolenników. Przede wszystkim, jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Wyróżnia się tanim kosztem zarówno budowy systemu i rozłożenia przewodów transportujących ciepłe powietrze, jak i samej eksploatacji. Kolejnym dużym atutem jest fakt całkowitej niezależności od dostaw energii elektrycznej. W przypadku braku prądu, system wciąż może nagrzewać nasze pomieszczenia. Model ten ma jednak i swoje ograniczenia. To przede wszystkim możliwość ogrzania jedynie pobliskich pomieszczeń i stosunkowo niewielkiej powierzchni. Ogrzać można ok. trzech lub czterech pomieszczeń, które znajdują się w sąsiedztwie pokoju, w którym znajduje się kominek. Jest to także model, w którym nie występuje możliwość sterowania skutecznością tego typu systemu grzewczego i regulowania jego natężenia.

Sprawdź też nasz inny portal:
Twój Piękny domek