Jak prawidłowo układać kafelki?

Układanie kafelek to wbrew pozorom wcale nie taka trudna sprawa — dysponując odpowiednią wiedzą i umiejętności z powodzeniem sami możemy podjąć się tego zadania. O czym należy więc pamiętać, decydując się na samodzielną pracę i co zrobić by przebiegła ona sprawnie?

Punkt pierwszy — przygotowania

Po dokładnym zmierzeniu pomieszczenia, ustaleniu w jaki sposób będziemy układać kafelki i zakupieniu odpowiedniej ich ilości (zakładając około 5-15% naddatku) przystąpić należy do odpowiedniego przygotowania powierzchni. Miejsca, w jakich kładzione będą kafelki, muszą zostać dokładnie wyszczotkowane i wyczyszczone. Do dalszych prac można przystępować, dopiero gdy cała powierzchnia czyszczona będzie całkowicie sucha — tylko to gwarantuje odpowiednie działanie kleju.

kafelki

Kafelki układane na zaprawie klejowej

Dysponując odpowiednio przygotowaną powierzchnią, można przystąpić do układania płytek. W tym celu nakładamy na podłoże wcześniej przygotowaną zaprawę klejową — wykorzystując szpachlę o grubości od 0,5 do 1 cm. Ogólne zalecenia są takie, aby jednorazowo nie pokrywać zaprawą powierzchni większej niż 1 m2. Ułożony na takiej powierzchni fragment płytek należy delikatnie docisnąć, stosując np. gumowy młotek. Podczas prac należy stosować poziomicę i regularnie sprawdzać, czy układamy kafelki równo. Z kolei do zachowania równej odległości między płytkami służą krzyżyki dystansowe, których powinno się używać od samego początku prac.

W przypadku układania posadzki warto rozpocząć od przeciwległego do drzwi narożnika. Pamiętajmy również o tym, że pierwszy rząd kafelek powinien być zawsze wyłożony z płytek całych (układanie kończymy przy wyjściu). W przypadku układania kafelek na ścianie zaleca się rozpoczęcie od góry.

Dobra rada: przed ostatecznym przyklejeniem płytek warto ułożyć je „na sucho”, uwzględniając dodatkowo szerokość spoin — pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie pracy.

Fugowanie — wypełniamy przestrzenie pomiędzy kafelkami

Przestrzenie pomiędzy kafelkami najlepiej wypełniać minimum 12 godzin po ułożeniu płytek, kiedy są one już odpowiednio przytwierdzone do podłoża. Do nakładania fug wykorzystujemy kauczukową szpachlę, która pozwala na dokładne pokrycie wszystkich szczelin, co ma bardzo duże znaczenie dla trwałości, jak i wyglądu kafelek. Po nałożeniu masy fugującej przystępujemy do delikatnego przecierania szmatką lub gąbką całej powierzchni płytek — wstępne oczyszczenie. Po około półtorej godziny, kiedy fuga jest już stabilna, usuwamy pozostałe resztki i cieszymy się wspaniałym efektem naszej pracy!

Sprawdź też nasz inny portal:
Twój Piękny domek