Jaka wanna będzie odpowiednia do małej łazienki?

Mała łazienka oznacza przymusowe skazanie się na prysznic? Niekoniecznie! Wystarczy znaleźć wannę w odpowiednim rozmiarze!
Kochasz długie, relaksujące kąpiele w wannie, ale do dyspozycji masz jedynie niewielką łazienkę, gdzie trudno „wcisnąć” tak duży element armatury. Większość w takiej sytuacji nie walczy z małym metrażem i do łazienki wstawia po prostu prysznic. Ma on sporo zalet, ale i też kilka minusów. Gdy mamy małe dziecko praktycznie niewykonalne jest, aby wykąpać je pod prysznicem. W wannie łatwiej jest też zrobić szybkie pranie pojedynczych sztuk ubrania.


Jak wybrać wannę do małej łazienki?


Jak więc pogodzić mały metraż, praktyczne zastosowanie i odrobinę luksusu? Kupując wannę w odpowiednim rozmiarze. Na szczęście producenci tego typu armatury pamiętają o tych, którzy do dyspozycji mają jedynie mały salonik kąpielowy. Rozmiary wanny do łazienki o małej powierzchni zaczynają się już od 100 cm – 120 cm długości i około 75 cm szerokości.
Na przykład w sklepie „Bokaro. Salon łazienek” najmniejsza wanna akrylowa ma 100 cm długości i 70 cm szerokości. Niekoniecznie spełnia ona standardy komfortu miłośników długich gorących kąpieli, ale idealnie pasuje do bardzo małych łazienek. Bardziej optymalnym rozmiarem wanny, który sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu kąpielowym, jest „140 cm x 75 cm”.
Jeśli brakuje nam centymetrów można się pokusić o wykucie wnęki w ścianie. Dzięki temu uda nam się wygospodarować troszkę dodatkowej przestrzeni, która może się okazać kluczowa przy doborze wanny. Ponadto, wnękę można wykorzystać jako dodatkowy designerski element. Wystarczy ją w ciekawy sposób podświetlić i gotowe


Jaką kupić wannę? Narożna, asymetryczna czy klasyczna prostokątna?


Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń przy zachowaniu optymalnego komfortu użytkowania warto postawić na wannę narożną. Mimo niewielkich rozmiarów jest ona wygodniejsza niż np. klasyczna prostokątna i o wiele bardziej pojemna.
Ciekawym rozwiązaniem są także wanny asymetryczne. Dzięki kształtowi przypominającemu nieco spłaszczony trapez można zaoszczędzić kilka cennych centymetrów. Ponadto wanna o nietypowym kształcie to interesujący i oryginalny element łazienki.
Warto jednak pamiętać, że klasyka jest zawsze w modzie, a co za tym idzie, wanny o prostokątnym i opływowym kształcie, oczywiście w odpowiednim rozmiarze, także idealnie sprawdzą się zarówno w nowoczesnych łazienkach, jak i tych urządzonych w stylu retro.


Wanna do małej łazienki: zabudowana czy wolnostojąca?


Podczas zakupu wanny zawsze stoimy przed jeszcze jednym wyborem: czy ma być ona wolnostojąca czy zabudowana. Ten pierwszy wariant jest rozwiązaniem bardzo modnym i eleganckim, ale niestety nie sprawdzi się on w małej łazience. Głównie dlatego, że wanny tego typu są dość duże i po prostu nie ma szans na to, aby ją „wcisnąć” wraz z pozostałym wyposażeniem do łazienki.
Dlatego urządzając salonik kąpielowy na niewielkiej powierzchni lepiej postawić na wanny zabudowane. Po pierwsze, od razu tworzą nam się półeczki na kosmetyki. Po drugie, łatwiej jest nam z wanny zrobić prysznic. Wystarczy zamontować odpowiednią zasłonkę lub parawan i gotowe.
Jeśli kupujemy wannę do małej łazienki z myślą o osobach starszych lub niepełnosprawnych, warto wówczas bliżej przyjrzeć się modelem z siedziskiem. Co prawda taki wariant uniemożliwi zażywanie długich relaksujących kąpieli (w małej wannie siedzisko zabiera dość dużo miejsca), ale zdecydowanie ułatwi codzienną toaletę seniorom.


Podsumowanie


Wybierając wannę do łazienki o małej powierzchni przede wszystkim powinniśmy się kierować jej optymalnym ulokowaniem. Dzięki temu zapewnimy sobie komfort w codziennym użytkowaniu zarówno wanny, jak i pomieszczenia, w którym się znajduje.
Warto też stawiać na modele praktyczne, np. z szerszymi rantami, które sprawdzą się np. jako półeczka na gąbkę, szampon lub płyn do kąpieli.

Sprawdź też nasz inny portal:
Twój Piękny domek

Skomentuj