Jaki wentylator do łazienki wybrać?

Wiele osób, które są na etapie budowy domu stoi przed dylematem, jaki wentylator wybrać. Jest to szczególnie ważne między innymi w takim miejscu jak łazienka. Na co zwrócić uwagę wybierając wentylatory łazienkowe? Oto najważniejsze rzeczy,  które warto wziąć pod uwagę.

wentylatory łazienkowe

Sprawdź wydajność

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wydajność wentylatora. Oczywiście im będzie ona wyższa, tym szybciej zostanie wyciągnięte z łazienki powietrze. Szacuje się, że wydajność powinna być co najmniej trzy razy taka jak kubatura pomieszczenia.

Różny sposób montażu

Wentylatory standardowe nadają się prawie zawsze do montażu na ścianach. Inaczej jest natomiast w przypadku sufitów. Jeśli nasza instalacja została zaprojektowana tak, że wentylator powinien znaleźć się na suficie, wówczas należy szukać wentylatorów z łożyskiem kulkowym.

Wentylatory o dodatkowych funkcjach

Rynek wentylatorów łazienkowych oferuje także wiele ciekawych propozycji o bardzo pożytecznych funkcjach. Wśród nich  można znaleźć:

  • Wentylatory z timerem

Warto zwrócić uwagę między innymi na wentylatory z timerem. Posiadają one specjalny opóźniacz czasowy, dzięki któremu wentylator pracuje jeszcze przez ustalony czas po jego wyłączeniu. Wersje z automatycznym timerem pozwalają włączyć wentylator w kilkanaście sekund od zapalenia światła w łazience.

  • Wentylatory z czujnikiem wilgoci

Wentylatory z czujnikiem wilgoci znaleźć można również pod nazwą wentylatory z higrostatem. Ten typ wentylatora może samoczynnie włączyć się jeśli w pomieszczeniu zostanie osiągnięty pewien określony poziom wilgoci. Tego typu wentylatory również posiadają najczęściej timer.

  • Wentylatory z czujnikiem ruchu

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także wentylatory z czujnikiem ruchu. Załączają się one samoczynnie, gdy czujnik wyczuje ruch w łazience. Można tu również ustawić opóźnienie i wyregulować kiedy wentylator ma się wyłączyć.

  • Wentylatory z czujnikiem światła

Na rynku wentylatorów łazienkowych dostępne są także wentylatory z czujnikiem światła. Działają one przy pomocy specjalnej czujki, która jest wrażliwa na jasność. Ten typ wentylatorów możliwy jest jednak do zastosowania jedynie w tych łazienkach, które nie posiadają okna.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając wentylator łazienkowy warto dodatkowo zwrócić uwagę na to, jak głośny jest to produkt. Szczególnie powinny wziąć to pod uwagę te osoby, które lubią czasem poczuć się w łazience jak w domowym spa. Poza tym szczególnie warto brać pod uwagę zaufanych i cenionych na rynku wentylatorów producentów. Im produkt jest wyższej jakości, tym większa jest jego wydajność.

Sprawdź też nasz inny portal:
Twój Piękny domek