Regały i witryny – piękne i funkcjonalne

Witryny służyły kiedyś do eksponowania drogocennych przedmiotów – rodzinnych pamiątek, zabytkowych zastaw, unikatowych figurek z porcelany. Dzięki przeszklonym drzwiczkom, przedmioty były i widoczne, i odpowiednio zabezpieczone. Choć dziś niewielu z nas ma takie kosztowności, witryny nadal spełniają podobną funkcję. Razem z regałami stały się ulubionymi meblami do przechowywania rzeczy i eksponowania dekoracji.

Współczesne regały i witryny

Współcześnie nie wyobrażamy sobie salonu, kuchni czy pokoju, w których nie byłoby tych mebli. Za co tak je lubimy? Na pewno za to, że łączą dwie, a w zasadzie trzy funkcje. Po pierwsze pozwalają na przechowywanie rzeczy i uporządkowanie przestrzeni. Po drugie, dzięki otwartej formie, rzeczy te można łatwo wyeksponować. To bardzo ważne podczas aranżacji przestrzeni. Po trzecie, regały i witryny same w sobie mogą być ozdobą przestrzeni – stanowić dominujący element dekoracyjny.

Regały i witryny – czym się różnią?

Choć dla niektórych może być to oczywiste, wyjaśnijmy różnice pomiędzy regałami i witrynami. Te pierwsze są meblami w pełni otwartymi, składającymi się w zasadzie z samych półek zamocowanych w różnych konfiguracjach. Zgodnie z pierwotną funkcją, jest to mebel służący do przechowywania książek. Natomiast witryna to mebel najczęściej „zamknięty”. Jego charakterystycznym elementem są przeszklone drzwiczki. We współczesnych modelach drzwiczki są wykonane nie tylko ze szkła. Ich cześć mogą stanowić także pełne fronty. Bywa, że witryny wyposażone są w szafeczki lub szuflady.

internetowy sklep z meblami
Regały i witryny

Tradycyjne i nowoczesne wzornictwo

W związku ze swoją historyczną tradycją, regały i witryny były kojarzone głównie ze stylem mocno klasycznym, ewentualnie ze stylem retro. Do tej pory zresztą takie meble możemy kupić. Nie mamy na myśli jedynie antyków, ale także regały i witryny na takie stylizowane lub w klimacie vintage. Tradycyjne wzornictwo oczywiście nadal ma swoich zwolenników. Jednak na rynku jest znacznie więcej współczesnych form – dużo bardziej uniwersalnych i funkcjonalnych.

Jaka stylistyka dominuje wśród współczesnych projektów regałów i witryn? Weźmy pod uwagę Szynaka Meble i ich internetowy sklep z meblami, gdzie mamy możliwość dokładnego zapoznania się z ofertą i poznać poszczególne modele i kolekcje. Te są bardzo różnorodne, zarówno pod względem stylistyki, jak i użytych materiałów.

Regały od Szynaka Meble

Zacznijmy od regałów. Do bestsellerów należy Velle. Mebel wykonany jest z litego drewna z dużą starannością. Jego bardzo prostą formę przełamano niestandardowym układem półek. Zgodnie z  najnowszymi trendami, mocno uwydatniony został rysunek linii drzewa, podkreślony dodatkowo dzięki olejowaniu. Zupełnie odmienny styl prezentują regały z kolekcji Wow. Są bardzo nowoczesne, bazują na niestandardowej formie geometrycznej. Tę wzmocniono połączeniem ciemnych i soczystych kolorów.

Kolekcje witryn

Jeśli chodzi o wzornictwo witryn, tu wybór mamy naprawdę duży. Styl rustykalny reprezentują kolekcje Country i Avignion. Wśród tych bardziej nowoczesnych konceptów uwagę na pewno trzeba zwrócić na kolekcję Mosaic lub Wood. Do dość neutralnych projektów należą Velvet, Torino czy Locarno.

Sprawdź też nasz inny portal:
Twój Piękny domek