Samodzielne olejowanie podłogi

Aby skutecznie chronić drewnianą podłogę należy systematycznie stosować do niej odpowiednie preparaty jak olej do drewna. Wówczas będzie ona długo cieszyła nas swoim pięknym wyglądem.

Od czego zacząć?

Nakładanie oleju jest bardzo łatwe, każdy może się tym zająć bez angażowania fachowca. Potrzebujemy do tego pędzla lub szmatki, którymi nasączymy powierzchnię podłogi, którą chcemy odnowić lub zabezpieczyć. Olejowane drewno, powinno być suche i dokładnie oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń.

Bardzo istotnym elementem przygotowania powierzchni jest jej wysuszenie, ponieważ wilgotne drewno nie będzie wchłaniało preparatu. Po nałożeniu oleju należy odczekać przynajmniej 30 minut aż drewno go „wpije” a następnie za pomocą szmatki zetrzeć jego nadmiar. Jeżeli olejowana podłoga jest na zewnątrz, np. na tarasie, wówczas należy sprawdzić wcześniej prognozę pogody pod kątem opadów ponieważ powierzchnia olejowana nie powinna mieć kontaktu z wodą przez 24 godziny od nałożenia oleju.

Jak wybrać olej?

Wybierając olej najlepiej zdecydować się na taki w pełni ekologiczny, stworzony na innowacyjnej formule oleju lnianego nie zawierającego rozpuszczalników węglowych. Nie dość, że taki produkt jest wyjątkowo trwały to nie wymaga dodatku agresywnych, chemicznych rozpuszczalników które nie pozostają bez wpływu na środowisko i nasze zdrowie. Olej nie pozostawia na powierzchni drewna widocznej powłoki, wydobywa jedynie jego naturalny rysunek i uwydatnia kolor, lub w przypadku podbarwionego produktu – nadaje kolor. Jego najważniejszym działaniem jest zabezpieczenie drewna przed działaniem wody i czynników atmosferycznych dzięki czemu nie pęka, nie rozsycha się oraz nie wchłania zabrudzeń. Ogromną zaletą olejów do drewna jest fakt, że nie wydzielają silnego zapachu a w procesie ich produkcji nie stosuje się silnych substancji toksycznych, dlatego stanowią ekologiczną alternatywę dla lakierów.

Sprawdź też nasz inny portal:
Twój Piękny domek