Stary kredens w nowoczesnej kuchni

Kredens – niegdyś mebel, który kojarzył się jedynie z zakurzonym, wielkim i mało nowoczesnym elementem babcinego salonu, które lata świetności ma już dawno za sobą. Dziś powoli wraca na salony i to w świetnym stylu. Jak wprowadzić kredens ze smakiem do nowoczesnych designu? Czy wybrać stary, czy też postarzany mebel? Sprawdzimy za i przeciw. Zapraszamy do lektury.

Kuchnia z kredensem

Sentyment naszych babć do starych kredensów jest jak najbardziej uzasadniony. Kiedyś nie były one kojarzone z przestarzałymi wnętrzami i niezbyt przyjemną dla oka aranżacją. Wręcz przeciwnie. Kredensami nazywano kiedyś miejsca pomiędzy kuchnią, a jadalnią, w którym przechowywano porcelanę, sztućce oraz bieliznę stołową. Kredensy były równoznaczne z luksusem i bogactwem, gdyż gospodarzami domostw wyposażonych w kredens byli panami na zamkach i w pałacach.

Idealny kredens

Idealny kredens

Jaki kredens do kuchni?

Kredens to stosunkowo duży mebel, który składa się z dwóch części. Jedna, nazywana także komodą, stanowi jego podstawę, będzie doskonałym miejscem do przechowywania obrusy, sztućców, a także kawy, herbaty czy produktów, które wymagają suchego miejsca.

Drugą częścią kredensu jest przeszklona witryna. W niej możemy umieścić z powodzeniem eleganckie wazy, talerze czy kryształy. Zapewne obie te funkcje kredensu pamiętacie z dzieciństwa, gdy babcia na najlepsze okazje z kredensu wyjmowała najlepsze naczynia, a na jego wielkich półkach zawsze znalazły się dla nas pudełka z łakociami.

Stary kredens w nowoczesnej kuchni

Kredens do nowoczesnej kuchni nie musi mieć wcale stu lat. Aczkolwiek taki mebel z duszą będzie się w niej prezentował na pewno wyjątkowo. Jeśli nie jesteś jednak fanem/fanką antyków, a na kredensie Ci zależy, wybierz taki stylizowany na vintage. W sklepach z meblami znajdziesz także takie, które będą celowo postarzane.

Za typowe dla polskiej tradycji kredensy przyjdzie nam zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Te z okresu art déco wypadają już nieco taniej, bo od 6 do 10 tysięcy złotych. Najmniej oszałamiają cenę będę miały te przedwojenne, które kupimy już od 3 000 złotych.

Sprawdź też nasz inny portal:
Twój Piękny domek

Skomentuj