Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Jeszcze do niedawna w prawie każdej domowej wentylacji mechanicznej z rekuperacją, dominującymi rozwiązaniami było wykorzystanie przewodów elastycznych lub sztywnych – od jakiegoś czasu sytuacja ulega ta jednak zmianie. Dużą popularność zyskują systemy, opierające się na wykorzystaniu wcześniej wspomnianych kanałów elastycznych, jednak takich o ograniczonych przekrojach, wynoszących najczęściej 75 mm lub mniej – jakie są zalety tego rozwiązania?

Różnice dotyczące przewodów stosowanych w wentylacji

Przewody elastyczne to jedne z najchętniej stosowanych rozwiązań, jeżeli chodzi o kanały wentylacyjne, wynika to głównie z ich zalet, do których zaliczyć można łatwy montaż oraz korzystną cenę. Przewody te mają jednak również swoje wady, spośród których najczęściej występującą są wysokie opory instalacji, spowodowane najczęściej błędami w montażu.

Drugim możliwym do zastosowania rozwiązaniem są przewody wentylacyjne sztywne, wykorzystywane najczęściej w instalacjach przemysłowych, ponieważ cechują się one bardzo dobrymi własnościami wytrzymałościowymi, jak również odpornością na czynniki mechaniczne. Kolejną ważną rzeczą jest możliwość czyszczenia wentylacji wykonanej przy pomocy tych właśnie kanałów, co jest szczególnie ważne w firmach produkcyjnych, gdzie instalacja ta wymaga odpowiedniej konserwacji. Jak łatwo się jednak domyślić i to rozwiązanie ma swoje wady, do których należy m.in. trudne wytłumienie takiej wentylacji oraz zdecydowanie wyższy koszt jej wykonania.

Przewody elastyczne w systemach rozdzielczych

Już od kilku lat w budownictwie domowym zauważyć można wyraźnie większe zainteresowanie tematami wentylacji oraz tym, jak ważne jest jej odpowiednie wykonanie. Dużą popularnością wśród osób decydujących się na budowę własnego domu cieszy się wentylacja z systemem rozdzielczej dystrybucji powietrza, która polega na tym, że powietrze transportowane jest przewodami elastycznymi o małym przekroju. Co jest zaletą takiego rozwiązania?

Przede wszystkim to, że tak małe przewody elastyczne można zatopić w warstwie izolacji stropu lub po prostu poprowadzić je w miejscach, w których do tej pory nie można było sobie na to pozwolić, ze względu na brak miejsca. Co równie ważne w systemie tym nie występują kolanka ani trójniki, a gładka powierzchnia wewnętrzna przewodów sprawia, że opór powietrza jest bardzo niski.

Rozwiązanie to ma jeszcze jedną ważną zaletę, jaką jest to, że wentylację można wyczyścić (korzystając ze specjalnego urządzenia), co daje nam pewność, że za kilka lat, w przypadku jakichkolwiek problemów będziemy mieć możliwość przywrócenia jej pierwotnej funkcji – szczególnie docenią to osoby znające problem wilgoci w domu.

Sprawdź też nasz inny portal:
Twój Piękny domek

One Response

  1. Anonim 10 stycznia, 2020 Reply

Skomentuj